Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Vaegnägijatele
viirus
COVID-19

Vaktsineerimine on 2021. aastal tasuta kõigile Eestis elavatele inimestele. COVID-19 vastu vaktsineerimisega saame liikuda tagasi normaalse elukorralduse suunas. Infot COVID-19 vastu vaktsineerimise kohta leiad aadressilt www.vaktsineeri.ee

Loe edasi
Laste vaktsineerimine

Iga lapse organismi kaitseb immuunsüsteem. Meie võimuses on seda süsteemi tema eripärasid arvestades tugevamaks muuta. Lapsena saadud vaktsiinide toel suudab keha edaspidi edukalt võidelda haigusetekitajatega ning ennast iseseisvalt kaitsta.

Loe edasi
Täiskasvanutele

Täiskasvanu puutub iga päev kokku tuhandete haigusetekitajatega. Nende eest pakub kaitset immuunsüsteem, mis töötab pidevalt ja märkamatult. Vaktsineerimine aitab organismil ohte ära tunda ja neile vastu astuda.

Loe edasi
Tervishoiutöötajatele

Tervishoiutöötajatel on väga oluline roll vaktsineerimise elluviimisel. Neilt saadud info ja selgitused mõjutavad inimeste otsuseid ning kogutud tagasiside ja statistika aitavad suunata vaktsineerimispoliitikat.

Loe edasi

Leetrid

Leetrite olukord Euroopas

Ajavahemikul 2019 veebruar kuni 2020 märts on WHO Euroopa regioonis registreeritud 104 392 leetrite haigusjuhtu ja 65 surmajuhtu. Haiguse levik jätkub jõuliselt ka tänavu, kuid on täheldatud haigestumise langusetrend.

Leetrite olukord Eestis

2020. aasta alguses ei ole Eestis registreeritud leetrite haigusjuhte.
2019. aastal registreeriti Eestis 27 haigusjuhtu.

Leetrite ennetamine

Kuna leetrite sissetoomine Eestisse on tulenevalt Euroopas ja mujal leviva viiruse tõttu tõenäoline, on selle väga nakkava nakkushaiguse eest oluline kaitsta nii ennast kui oma lähedasi.

Leetrite haigusnähud

Leetrite tekitajaks on väga nakkav viirus. Pärast kokkupuudet haige inimesega nakatub sajast mittepõdenud ja vaktsineerimata inimesest kuni 98. Haige on nakkusohtlik 4–5 päeva enne ja kuni 5 päeva pärast lööbe teket. Peiteperiood kestab 7 kuni 21 päeva (keskmiselt 10 päeva).

Haigusnähtudeks on palaviku tõus, halb enesetunne, köha, nohu, silmasidekesta põletik, valgusekartus. Teisel päeval pärast haigustunnuste ilmnemist tekivad põskede limaskestale eespurihammaste kohale valkjad erkpunase äärisega laigud (nn Kopliki laigud). Mõne päeva pärast ilmub lööve nahale – see algab kõrvade tagant ning levib edasi näole ja kaelale. Teisel päeval levib lööve kehale ja kätele ning kolmandal päeval peopesadesse ja jalataldadele. Lööve on algul roosa, hiljem intensiivselt punetav, püsib 4-5 päeva ja kaob samas järjekorras nagu tekkis. 6-10 päeval muutub lööbega nahk pruunikaks ja hakkab ketendama. Palavik püsib lööbimise lõpuni.  

Sagedasemad tüsistused on kopsupõletik, kõrvapõletik ja ajupõletik. Haigus võib lõppeda surmaga.

Leetrite läbipõdemine annab eluaegse immuunsuse.

 

Kuidas käituda leetrite kahtlusel

Kui kahtlustate leetreid, siis:

 • võtke ühendust perearstiga telefoni teel, rääkige oma sümptomitest;
 • ärge minge vastuvõtule, sest võite nakatada teisi vastuvõtul olevaid inimesi;
 • juhul, kui teil oli personaalne kontakt leetrite haigega, kindlasti mainige seda arstile;
 • juhul, kui reisisite viimase 21 päeva jooksul, mainige seda arstile;
 • püsige kodus ja täitke arsti korraldusi;
 • kui haige seisund järsult halveneb - kutsuge kiirabi (eriti laste puhul);
 • piirake enda kontaktid alla 1-aastaste lastega, rasedatega, immuunpuudulikkusega inimestega, leetrite vastu immuniseerimata inimestega 4-5 päeva enne ja 5 päeva pärast lööbe teket;

 • selgitage oma pereliikmete vaktsineerimise staatus ning kui nad ei ole leetreid põdenud ega nõuetekohaselt vaktsineeritud MMR vaktsiini kahe doosiga, saatke nad võimalikult kiiresti vaktsineerima (soovitatavalt 72 tunni jooksul pärast viimast kokkupuudet haigega).
   

Laste vaktsineerimine leetrite vastu

Lapsi vaktsineeritakse Eestis immuniseerimiskava kohaselt kahe (vanuses 1 ja 13 eluaastat) MMR-vaktsiinidoosiga, mis annavad hea ja pikaajalise kaitse kolme haiguse vastu - leetrid, mumps ja punetised. Koolieelseid lapsi vaktsineerib perearst ja koolilapsi vaktsineerib koolitervishoiuteenuse osutaja. MMR vaktsineerimised on lastele tasuta.

 

Kui mingil põhjusel jäi Teie lapsel MMR vaktsineerimine tegemata, palume pöörduda perearsti või koolitervishoiuteenuse osutaja poole ja vaktsineerida laps.

 

Vaktsineerimise soovitused täiskasvanutele

 1. Isikutel, kes ei ole leetreid põdenud ja keda ei ole leetrite vastu vaktsineeritud, on soovitatav teha MMR vaktsiini 2 doosi vähemalt 4 nädalase intervalliga.
 2. Isikutel, kes on vaktsineeritud MMR vaktsiini ühe doosiga, on soovitatav teha korduv vaktsineerimine MMR vaktsiini ühe doosiga.
 3. Isikutel, kes on sündinud enne 1980. aastat ja on vaktsineeritud leetrivaktsiini ühe doosiga, on soovitatav teha vaktsineerimine MMR vaktsiini ühe doosiga.
 4. Isikutel, kes on sündinud ajavahemikul 1980- 1992. a ja on vaktsineeritud leetrivaktsiini kahe doosiga, on soovitatav teha korduv vaktsineerimine MMR vaktsiini ühe doosiga, sh ka juhul, kui vähemalt ühe doosi manustamine jäi mainitud vahemikku.
 5. Isikutel, kes on sündinud pärast 1993. a ja on vaktsineeritud MMR vaktsiini kahe doosiga, pole vaja ennast korduvalt vaktsineerida.
  Loe lähemalt täiskasvanute vaktsineerimisest
   

Täiskasvanute vaktsineerimist tasub kindlasti kaaluda järgmistel juhtudel:

 • nakatumise ohuga seotud töö- või erialane tegevus (nt meditsiinitöötajad);
 • peres on alla 1-aastaseid lapsi, rasedaid või immuunpuudulikkusega inimesi
 • riskipiirkondadesse reisimine, vaata siit.

 

Vaktsineerimine leetrite-mumpsi-punetiste vastu on täiskasvanutele tasuline.

 

MMR vaktsiini kättesaadavus

Leetrite leviku tõttu nii Euroopas kui Eestis on hüppeliselt suurenenud täiskasvanute soov end leetrite vastu vaktsineerida. Septembri keskel jõudis Eestisse 2632 doosi vaktsiini. Soovitame end leetrite vastu vaktsineerida soovivatel inimestel võtta ühendust oma perearstiga, kes soovi kohaselt vajaliku koguse vaktsiini saab ette tellida. Leetrite antikehasid organismis saab määrata tasulises laboris. Lisaks on võimalik vaktsineerida ka vaktsineerimiskabinetis.

 

Tähelepanu! Enne vaktsineerimist soovitame võtta vaktsineerimiskohaga ühendust ning täpsustada MMR vaktsiini olemasolu kohta. Võimalik, et vaktsiini ei pruugi kohal olla. Sellisel juhul saab tervishoiuteenuse osutaja seda tellida ja pakkuda vaktsineerimise kuupäeva.

 

 

Leetrite juhend perearstidele.

 

Täiendav informatsioon leetrite kohta:

Haiguste Ennetemise ja Tõrje Euroopa Keskus (ECDC)

Leetrid

Vaktsineerimiskohad

Seotud uudised

Viited