Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Vaegnägijatele
viirus
COVID-19

Eesti eesmärgiks on võimaldada 2021. aastal kõigile Eesti elanikele vaktsineerimist COVID-19 haiguse vastu ja saavutada võimalikult kõrge hõlmatus vaktsineerimisega. Infot COVID-19 vastu vaktsineerimise kohta leiad aadressilt www.vaktsineeri.ee

Loe edasi
Laste vaktsineerimine

Iga lapse organismi kaitseb immuunsüsteem. Meie võimuses on seda süsteemi tema eripärasid arvestades tugevamaks muuta. Lapsena saadud vaktsiinide toel suudab keha edaspidi edukalt võidelda haigusetekitajatega ning ennast iseseisvalt kaitsta.

Loe edasi
Täiskasvanutele

Täiskasvanu puutub iga päev kokku tuhandete haigusetekitajatega. Nende eest pakub kaitset immuunsüsteem, mis töötab pidevalt ja märkamatult. Vaktsineerimine aitab organismil ohte ära tunda ja neile vastu astuda.

Loe edasi
Tervishoiutöötajatele

Tervishoiutöötajatel on väga oluline roll vaktsineerimise elluviimisel. Neilt saadud info ja selgitused mõjutavad inimeste otsuseid ning kogutud tagasiside ja statistika aitavad suunata vaktsineerimispoliitikat.

Loe edasi

Reisivaktsineerimine

Nakkusohud välisriikides ja soovitatud ennetusmeetmed reisijatele

Kliki siia:

Vaktsineerimissoovitused riikide kaupa

Nakkushaiguste vältimiseks on riskipiirkondadesse sõitjatel soovitatav vähemalt 4 nädalat enne reisi algust pöörduda oma perearsti poole või reisimeditsiini kabinetti vajaliku tervisekontrolli ja vaktsineerimise teostamiseks ning teabe saamiseks teistest soovitatud ennetusmeetmetest, sh hügieenireeglite järgimise vajadusest ning ravimite kasutamise otstarbekusest.

Kollapalaviku endeemiliste levialade külastamisel Aafrikas ja Lõuna Ameerikas peavad reisijad olema vaktsineeritud kollapalaviku vastu vähemalt 10 päeva enne riskipiirkonda saabumist. Kollapalaviku vastase vaktsineerimise soovitused ja nõuded on avaldatud Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) kodulehel rubriigis „International Travel and Health“.
Kollapalaviku vastast vaktsineerimist tõendab WHO „Rahvusvaheline vaktsineerimise või profülaktika tõend / International Certificate of Vaccination or Prophylaxis” vastavalt IHR 2005 nõuetele.

Seoses sellega, et metsik polioviirus ei ole kadunud ringlusest mitmes Aasia ja Aafrika riigis (Pakistan, Afganistan, Kamerun, Süüria, Iraak, Israel, Ekvatoriaal Guinea, Etioopia, Nigeeria, Somaalia) on soovitatav enne reisimist nendesse riikidesse kontrollida perearsti juures oma vaktsineerimise seisundit. Juhul kui teid ei ole viimase 10 aasta jooksul vaktsineeritud lastehalvatustõve vastu või see ei ole dokumentaalselt kinnitatud, tuleks lasta end poliomüeliidi vastu vaktsineerida 4 nädalat kuni 12 kuud enne nimetatud riikidesse reisile siirdumist ning teha sissekanne vaktsineerimise kohta Rahvusvahelisse vaktsineerimise või profülaktika tõendisse (International Certificate of Vaccination or Prophylaxis), mis tuleb reisile kindlasti kaasa võtta.

Iga reisija peab olema viimase 10 aasta jooksul vaktsineeritud difteeria ja teetanuse vastu.

Nakatumise ennetamiseks peab reisija olema vaktsineeritud leetrite vastu kahe doosiga. Isikutele, kes ei ole vaktsineeritud ega haigust põdenud või kellel puuduvad andmed varasema vaktsineerimise kohta, on soovitatav vaktsineerida MMR vaktsiini 2 doosiga vähemalt 4 nädalase intervalliga. Isikutel, kes on vaktsineeritud vastavalt immuniseerimiskavale (lapsepõlves) leetrite vastu ühe doosiga on soovitatav saada ka teine doos.  Leetrite täieliku (2 doosiga) vaktsineerimisjärgse  immuunsuse kestvus on 26-33 aastat.

Kooleravastane vaktsineerimine on soovitatav ainult massiliste epideemiate või loodussõnnetuste korral. Tänapäeval ei nõua ükski riik kohustuslikku kooleravastast vaktsineerimist. Reisijatel on soovitatav vältida koolera nakatumist hügieenimeetmete abil. Riskipiirkonnas viibimisel on kindlasti vaja tarvitada ainult ohutut joogivett ja toiduaineid ning täita isikliku hügieeni meetmeid (sh pesta käsi).

Paljudesse Aasia ja Aafrika riikidesse sõitmisel tuleb tõsiselt suhtuda malaaria profülaktikasse. Seda kinnitavad ka Eesti tervisekaitseteenistuse andmed, sest igal aastal esineb meil Aasia ja Aafrika riikidest sissetoodud malaariajuhte.

Malaariasse nakatumise riskipiirkonnad ja soovitatavad ennetusmeetmed (uuendatud 06.2016)

Nakkushaiguste riskipiirkonnad maailmas (uuendatud 24.08.2018)
Tabel sisaldab infot puhangute/epideemiate esinemise, riikide poolt kehtestatud piirangute ja soovitatavate ennetusmeetmete kohta.

Meningokokknakkuse riskipiirkonnad, kaart.
Kollapalaviku riskipiirkonnad Aafrikas, kaart
Kollapalaviku riskipiirkonnad Lõuna Ameerikas, kaart
Koolera riskipiirkonnad, kaart
Malaaria riskipiirkonnad, kaart
Poliomüeliidi riskipiirkonnad, kaart

Terviseamet jälgib pidevalt Maailma Terviseorganisatsiooni seireandmeid nakkushaiguste riskipiirkondade ja nende muutumise kohta.