Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Vaegnägijatele
viirus
COVID-19

Vaktsineerimine on 2021. aastal tasuta kõigile Eestis elavatele inimestele. COVID-19 vastu vaktsineerimisega saame liikuda tagasi normaalse elukorralduse suunas. Infot COVID-19 vastu vaktsineerimise kohta leiad aadressilt www.vaktsineeri.ee

Loe edasi
Laste vaktsineerimine

Iga lapse organismi kaitseb immuunsüsteem. Meie võimuses on seda süsteemi tema eripärasid arvestades tugevamaks muuta. Lapsena saadud vaktsiinide toel suudab keha edaspidi edukalt võidelda haigusetekitajatega ning ennast iseseisvalt kaitsta.

Loe edasi
Täiskasvanutele

Täiskasvanu puutub iga päev kokku tuhandete haigusetekitajatega. Nende eest pakub kaitset immuunsüsteem, mis töötab pidevalt ja märkamatult. Vaktsineerimine aitab organismil ohte ära tunda ja neile vastu astuda.

Loe edasi
Tervishoiutöötajatele

Tervishoiutöötajatel on väga oluline roll vaktsineerimise elluviimisel. Neilt saadud info ja selgitused mõjutavad inimeste otsuseid ning kogutud tagasiside ja statistika aitavad suunata vaktsineerimispoliitikat.

Loe edasi

Reisivaktsineerimine ja profülaktika

ReisimineIgal reisija peaks teadma, kas teda on vaktsineeritud vastavalt tema sünniaasta järgsele riiklikule immuniseerimiskavale. Reisija peaks olema vaktsineeritud mumpsi-leetrite-punetiste vastu MMR-vaktsiini kahe doosiga, poliomüeliidi e lastehalvatuse ning viimase 10 aasta jooksul (re)vaktsineeritud ka difteeria ja teetanuse vastu. Täpsema info riikliku immuniseerimiskava kohta leiab siit.

 

Täiendavad ennetusmeetmed (sh vaktsineerimise ja profülaktika soovitused, putukate hammustuste vältimine) tulenevad epidemioloogilisest olukorrast sihtriigis.

Riskipiirkonnas viibimisel on soovitatav tarvitada ainult ohutut joogivett ja toiduaineid ning järgida isikliku hügieeni nõudeid (sh pesta käsi).

 

Nakkushaiguste vältimiseks peaksid riskipiirkondadesse sõitjad pöörduma vähemalt 4 nädalat enne reisi algust oma perearsti poole või reisimeditsiini kabinetti  tervisekontrolliks ja vajadusel ka vaktsineerimiseks. Sealt saab infot ka teiste ennetusmeetmete kohta (nt hügieenireeglid, putukate hammustuste vältimine, ravimid, sh malaaria ravimprofülaktika vajadus).

 

Malaariasse nakatumise riskipiirkonnad ja soovitatavad ennetusmeetmed  (uuendatud WHO andmete põhjal 2018.a detsembris).

 

Zika, Dengue ja Chikungunya viirushaigused, mille vastu vaktsiini ei ole, on levinud Aasias, Aafrikas, Lõuna- Ameerikas, Vaikse ookeani ja Kariibi mere piirkondades. Nakatumise ennetamiseks on tähtis kasutada meetmeid sääsehammustuste vältimiseks

 

Silmas tasub pidada, et mitmed vaktsiinid vajavad aega vajaliku mõju saavutamiseks. Näiteks kollapalaviku riskipiirkondade külastamisel Aafrikas ja Lõuna-Ameerikas peavad reisijad olema vaktsineeritud kollapalaviku vastu vähemalt 10 päeva enne reisi alustamist, mille kohta vormistatakse „Rahvusvaheline vaktsineerimise või profülaktika tõend / International Certificate of Vaccination or Prophylaxis” vastavalt IHR 2005 nõuetele.

 

WHO juhib reisijate tähelepanu sellele, et kui riik ei ole esitanud vaktsineerimise nõuet, ei tähenda see kollapalaviku leviku ohu puudumist.

Riigid, kus esineb kollapalaviku leviku oht ja riigid, mis nõuavad kollapalaviku vastast vaktsineerimist saabuvatelt reisijatelt on avaldatud WHO veebilehel.

Rohkem infot riikide kaupa võib leida WHO International Travel and Health veebilehelt.

 

WHO andmetel ei ole metsik polioviirus kadunud ringlusest mitmes Aasia ja Aafrika riigis, sh Afganistan, Pakistan, Nigeeria, Kesk-Aafrika Vabariik, Tšaad. Samas viimaste aastate jooksul on täheldatud poliomüeliidi vaktsiinviiruse (cVDPV) ringlust mitmes riigis, sh Filipiinidel, Indoneesias, Süürias, Iraagis, Somaalias, Paapua Uus Guineas,  Ekvatoriaal Guineas, Etioopias, Nigeerias, Nigeris, Mosambiikis, Kongo DR-is, Keenias, Kamerunis.

Vaktsiiniviiruse ringluse põhjustajaks on poliomüeliidi suukaudse nõrgestatud elusvaktsiini (OPV) ja halbade sanitaartingimuste koosmõju. Vaktsiinviirus, nagu metsik polioviirus, omab potentsiaali põhjustada lõtvu halvatusi vaktsineerimata või puudulikult vaktsineeritud isikutel. Seoses sellega on soovitatav reisijatel, kes siirduvad ülal nimetatud riikidesse (poliomüeliidi metsiku või vaktsiinviiruse ringlusega), kontrollida oma vaktsineerimise seisundit ja nendele, kes ei ole viimase 10 aasta jooksul vaktsineeritud poliomüeliidi vastu, vaktsineerida end IPV vaktsiini ühe annusega 4 nädalat kuni 12 kuud enne reisi ning teha sissekanne vaktsineerimise kohta rahvusvahelisse vaktsineerimise või profülaktika tõendisse (International Certificate of Vaccination or Prophylaxis), mis tuleb reisile kindlasti kaasa võtta.

 

Tutvuge enne reisi ka täiendava informatsiooniga epideemiate esinemise ning soovitatavate ennetusmeetmete kohta riikide kaupa, mida uuendatakse WHO ja ECDC operatiivsete andmete põhjal vastavalt epidemioloogilisele olukorrale.

Vaktsineerimissoovitused sõltuvad ka sellest, mis liiki reisi planeeritakse ja kui kaua see kestab. Lähtuvalt sellest ja nakatumisriskist jagatakse reisid nelja rühma:

Rühm I
Mõnepäevased äri- või konverentsireisid pealinna või suurematesse linnadesse.
Rühm II
Turismireisid kestusega kuni 4 nädalat halbade hügieenitingimustega maakohtade külastamisega.
Rühm III
Mitmekuulise kestusega reisid või sugulaste külastamine.
Rühm IV
Enam kui pooleaastane viibimine välisriigis või korduvad riskipiirkonna külastused.
Reisimeditsiiniline nõustamine/kabinettide asukohad

 

Reisimeditsiiniline nõustamine

 

Nakkushaiguste vältimiseks on soovitatav reisijatel pöörduda vähemalt 4 nädalat enne reisi algust oma perearsti poole või reisimeditsiini kabinetti tervisekontrolliks ja vajadusel ka vaktsineerimiseks.
Sealt saab infot ka teiste ennetusmeetmete kohta (nt hügieenireeglid, putukate hammustuste vältimine, ravimid, sh malaaria ravimprofülaktika vajadus).
 

Mõned reisimeditsiini kabinettide kontaktandmed on toodud allpool:

 

Tallinn:

 

Tartu:

 • TÜ Kliinikumi Polikliiniku reisimeditsiini kabinet
  Tartu, Puusepa 8 J-korpuses kabinet J1116.
  Eelregistreerimine tel 731 9100.

 

Pärnu:

 • SA Pärnu Haigla registratuur
  Ristiku 1, kab C110
  Registreerimine arsti vastuvõtule tel. 447 3300

 

Kohtla-Järve:

 • IVKH SA Reisimeditsiini Nõustamiskabinet
  Tervise 1a, Kohtla-Järve
  Puru Polikliinik, Kabinet  H2022
  Tel. 3378 755 (kabinetis)
  Registratuur 332 2188
  Vaktsineerimine toimub neljapäeviti.

 

Jõhvi:

 • Reisimeditsiinikabinet
  Jaama tn 34, Jõhvi, I korrusel, kabinet nr 19.
  Info ja registreerimine telefonil 3331105; 5843466.