Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Vaegnägijatele
viirus
COVID-19

Vaktsineeri end COVID-19 vastu, sest nõnda saame naasta normaalse elukorralduse juurde! Infot COVID-19 vastu vaktsineerimise kohta leiad aadressilt www.vaktsineeri.ee

Loe edasi
Laste vaktsineerimine

Iga lapse organismi kaitseb immuunsüsteem. Meie võimuses on seda süsteemi tema eripärasid arvestades tugevamaks muuta. Lapsena saadud vaktsiinide toel suudab keha edaspidi edukalt võidelda haigusetekitajatega ning ennast iseseisvalt kaitsta.

Loe edasi
Täiskasvanutele

Täiskasvanu puutub iga päev kokku tuhandete haigusetekitajatega. Nende eest pakub kaitset immuunsüsteem, mis töötab pidevalt ja märkamatult. Vaktsineerimine aitab organismil ohte ära tunda ja neile vastu astuda.

Loe edasi
Tervishoiutöötajatele

Tervishoiutöötajatel on väga oluline roll vaktsineerimise elluviimisel. Neilt saadud info ja selgitused mõjutavad inimeste otsuseid ning kogutud tagasiside ja statistika aitavad suunata vaktsineerimispoliitikat.

Loe edasi

Taasalustamine

Taasalustamine

ArstNii teadmata kui hästi dokumenteeritud vaktsineerimisminevikuga täiskasvanutel tasub pöörduda järgmiste vajalike kaitsesüstide kindlaks määramiseks oma perearsti poole.

 

Täiskasvanu vajadus kaitsesüstide järgi sõltub järgnevast:

  • milliseid vaktsiine on juba tehtud (teadmata vaktsineerimismineviku puhul saab vajadusel abi uuringutest. N-ö ülevaktsineerimine on samuti ohutu;
  • millised on tööga seotud riskid (milliste haigustekitajatega ameti tõttu kokku puututakse);
  • kas Eestis esineb ohtlikke haiguspuhanguid (neist teavitab Terviseamet);
  • kuhu plaanitakse lähiajal reisida ja kui pikalt seal viibida.

Juhul, kui vaktsineerimisteekond on mingil hetkel pooleli jäänud, tasub meeles pidada, et juba esimene kaitsesüst pani immuunsüsteemi tööle. Selle toel kujunes immuunmälu, mis võib küll nõrgeneda, kuid ei kustu. Iga järgnev kaitsesüst aitab immuunmälul taastuda ning parandada organismi loomulikku  kaitsevõimet. Seega ei ole vaja ajakavast mahajäänutel alustada otsast peale või manustada lisaannuseid, vaid lihtsalt jätkata poolelijäänud kohast.

 

Paljude raskete nakkushaiguste puhul on vaktsineerimine teaduslikult uuritud viisidest kõige tõhusam ennetusvahend.  Viimase sajandi statistika valguses võib kinnitada, et tänu kaitsesüstimisele on mitmed tõsised tõved Eestis taandunud. See nähtamatu kilp töötab aga vaid seni, kuni vaktsineeritute tase püsib piisavalt kõrgel.